שאלות ותשובות

לעיתים אנו נתקלים בתכנים שלא נראים לנו מתאימים לגיל הילדים או שאינם תואמים את הערכים שאנו מלמדים את הילדים בבית. הבעיה שאנחנו לא יודעים מה לעשות, ולפעמים אפילו מעדיפים לא להכנס לעימות או להיחשב "עתיק" או חשוך.
העתיד של הילד שלך תלוי בחינוך שהוא מקבל. ויש לך זכות כהורה המעוגנת בחוק לחנך את הילדים שלך לפי תפיסת העולם שלך.

אם אינכם יודעים כיצד לפעול או שהנכם זקוקים לתמיכה של הורים נוספים, פנו אלינו ואנו נשמח לסייע.

אינך היחיד. להיפך. רוב ההורים (בחינוך הממלכתי) בינהם חילוניים ומסורתיים מעונינים להגביר לימודי יהדות.
מדובר במיעוט קטן אך קולני ופעיל מאד שמתנדב לועד ההורים וכופה על ילדינו את דרך החינוך המתאימה לו.
זכותך להתנדב להנהגת ההורים ולהשפיע על תכניות הלימודים. התכנים דורשים אישור הורים וזכותך לא לאשר תכנים שאינם משקפים את תפיסת העולם שלך. כדאי להיות עם יד על הדופק לכל אורך השנה גם בפעילויות, בטקסים ובטיולים

  •  

הילדים שלנו זקוקים לנו. להכוונה שלנו, לניסיון שלנו בשביל להגיע להיות מבוגרים מודעים לעצמם ולחברתם. הילדים מטבעם נמצאים במצב עדין ורך, שבו התודעה שלהם מתעצבת ולמורה לגננת וללחץ החברתי יש השפעה משמעותית מאד על אישיותם המתפתחת. במצב זה יכולות לצוץ הרבה מחשבות דחפים ורצונות, מבלי שפותחה בהם החשיבה הביקורתית. לבית הספר ולמורה כסמכות בכיתה יש יכולת השפעה אדירה. תפקידנו כהורים הוא להנחיל ערכים ומורשת ולווסת את הגירויים הרבים אליהם חשופים הילדים תוך הכוונה לאני מאמין החינוכי שלנו. כמו כן חובתנו למנוע מן הילד תפיסות והכוונות שלדעתנו הוא לא בשל להתמודד מולם.

ברור שאנחנו כהורים מאפשרים את בחירותיהם של הילדים, אך בגילאי גן ובית ספר יסודי, אנו צריכים להיות הגורם המכריע מאחר ובגילאים אלו בין הילדים בשלים לקבל החלטות הרות גורל על חייהם ועל עתידם. בשנים אלו הילדים זקוקים למבוגר אחראי בעל ניסיון וידע.

חינוך הילדים שלנו הוא לא פריווילגיה. הוא חובתנו. חוק האפוטרופסות קובע כי להורה יש את החובה והזכות הבלעדית על כלל צרכי הילד ובתוכם חינוכו ולימודיו. כהמשך לחוק זה משרד החינוך הוציא חוזרי מנכ"ל המורים כי אכן מותר להורים להתערב באופן אקטיבי בתכני הלימוד אותם ילמדו ילדיהם. בין השאר נקבע כי להורים יש זכות לקבוע 25% מתכני הלימוד של הילדים ובלבד שיוכיחו הסכמה של 75% מההורים בכיתה/בשכבה/בבית הספר. ( ללשון החוק ) כמו כן, בתחילת כל שנת לימודים ועד ההורים חייב לאשר למנהלת הכנסה של תכניות לימוד מיוחדות וכאן ישנה הזדמנות חשובה מאד לעצור תכניות לא מתאימות ולהתעקש על תכניות ברוח החינוך המתאים. אנחנו חייבים להבין כי אם אנו לא נפעל באופן אקטיבי, הארגונים החילוניים ימשיכו לפעול ויכניסו לבתי הספר תכנים ופעילויות הנוגדים את תפיסת עולמנו. אנו חייבים להיות מעורבים, לדעת מה הילדים לומדים, ומה התכנים שנכנסים ומשפיעים עליהם על ידי תוכניות חיצוניות, טקסים או טיולים ואף תכנים קיצוניים בשיעורים עצמם.

 חינוך ילדנו הוא בידנו. החינוך בבית משפיע הרבה יותר מהחינוך במוסד הלימודים. על כן אנחנו ממליצים מאוד על קיום שיח בבית שהולם את הערכים שאנו מעוניינים להקנות לילדים, לדאוג שפעילויות הפנאי והטיולים יהיו משולבים בערכים, שהטקסים המסורתיים המשפחתיים יהיו סביב שבתות וחגי ישראל וקשורים לתוכן המקורי שלהם ועוד. יש לעודד את הילדים לספר אם נתקלו במסרים סותרים או מבלבלים ולקיים על כך שיח שיבהיר את הגישה שלכם כהורים. חשוב להציג עמדה, לפעול יחד ובהחלט חובה לפעול בדרכי נועם.

אנו ב"מאירים" נשמח להיות לכם לעזר בכל שאלה והתמודדות. אל תהססו לפנות אלינו והכי חשוב – לייצר קהילה תומכת ולהנכיח את הערכים החשובים לנו כהורים. 

להשארת פרטים >>